Гледайте видеото по-долу:
С какво да заместим млечни, брашно и яйца? е първият въпрос, който си задаваме, когато се установи, че имаме алергии към тези продукти. Свикнали с „традиционни“ рецепти, в които присъстват животински продукти, преходът към техните веган варианти може да ни се стори сериозно предизвикателство. Затова когато тепърва започваме да прилагаме различни експериментни техники във веган готвенето, е много важно да знаем към кои растителни заместители да се обърнем, така че хем да ни е вкусно, хем да ни е лесно да си приготвим желаната храна.
Дори и да не страдате от непоносимост към млечни продукти, брашна или яйца, изключването им от вашето меню за поне 2-3 седмици ще се отрази на организма ви изключително тонизиращо.
В тази публикация като Част 1 искам да се спра на най-популярните заместители на кравето мляко и да споделя своя личен опит в използването им.
Хранене без казеин и лактоза
Кравето мляко се нарежда сред една от най-честите причини за хронични алергии и непоносимости, и често се явява основен стресов фактор при различни заболявания.
Краве млякото съдържа с 400% повече белтъчини от човешкото, сред които големи количества казеин, който много трудно се преработва от човешкия организъм. Казеинът е този, който причинява алергична реакция когато консумираме мляко и млечни продукти.
Знаем, че млякото е сладко, което се дължи изцяло на лактозата – въглехидрат (захар), присъстващ в млякото и млечните продукти и наричан още – „млечна захар“. Когато консумираме млечни продукти, лактазата, ензим, присъстващ в храносмилателния ни тракт, е отговорна за смилането на лактозата. Ако имаме лактазен дефицит, възниква непоносимост към лактоза.
Обърнахме внимание на причините за появата на алергиите към млечния протеин и лактозната непоносимост, сега е време да разберем как да заместим кравето мляко в рецептите.
Бадемово мляко

Сред заместителите на кравето мляко, бадемовото мляко е с най-ниско съдържание на калории и е подходящо за различни диетични режими. Растителната напитка е естествен източник на магнезий, на витамин Е (който е важен за защита на клетките от увреждане от свободните радикали) видамин D и витамин А. Интересен факт е, че се е използвало още през Средновековието като популярна алтернатива на кравето мляко, тъй като животинският продукт бързо се развалял поради липсата на условия за подходящо охлаждане.
Имайте предвид, че в бадемовите млека, които се предлагат в повечето търговски мрежи, се добавят сгъстители, консерванти и ароматизатори за подобряване на вкуса, текстурата и срока на годност. Затова ви предлагаме да си направите по моя изпитана рецепта домашно бадемово мляко.

Книга с Вкусни и Здравословни Рецепти БЕЗ ГЛУТЕН, БЕЗ ЗАХАР И МЛЕЧНИ
Изключително вкусни авторски рецепти, които се приготвят много бързо и са изцяло с растителни продукти. Създадени са с много любов и отношение към човека!
Мляко от кашу

Кашуто притежава множество полезни свойства – предпазва сърцето, помага срещу натрупване на излишни килограми, съдържа много фибри и протеини и е страхотно на вкус. Кашуто е мека ядка и се пасира много лесно. Затова млякото от кашу винаги се получава гладко, а приготвянето му е много лесно.
Необходими продукти:
120 грама сурово кашу
700 мл. вода
1 супена лъжица мед/агаве
Капка ванилов екстракт
Щипка сол
Начин на приготвяне:
Накиснете ядките във вода за една нощ. На следващия ден ги измийте добре, сложете във блендер с останалите продукти и пасирайте фино. Прецедете през фина цедка и прелейте в бутилка или буркан.
Съхранявайте млякото от кашу в хладилник. Годно е за консумация до седмица, след като сте го направили.
Оризово мляко

Обикновено оризовото мляко се прави с по-малко процент ориз и повече вода или пък в комбинация с различни зърнени продукти (например киноа). То е малко по-водно, но се доближава до стандартното прясно мляко и се различава по вкус от ядковите млека. Има по-малко мазнини и калории от кравето мляко, затова може да бъде използвано и като диетичен заместител. Бедно е на хранителни вещества и съдържа основно въглехидрати. Освен за хора с непоносимост към лактоза, оризовото мляко е благоприятно и за хора с алергии към соя и бадеми.
Има два начина за приготвяне: със суров ориз или със сварен ориз.
Оризово мляко от суров ориз
Необходими продукти:
150 г ориз басмати
1 л вода
2-3 фурми
Начин на приготвяне:
- Изплакнете много добре ориза и го накиснее в 500 мл гореща (кипната) вода за 2-4 часа.
- Отцедете водата и прехвърлете ориза в кухненски робот/ блендер. Добавете фурмите и 2 чаши студена вода. Затворете добре капака на кухненския робот, за да не плиска водата и смелете ориза за 3-5 минути, докато се получат фини трохи. Не е необходимо оризът да става на прах.
- Прецедете течността през фино сито или през фин памучен плат (не тензух).
Оризово мляко от сварен ориз
Необходими продукти:
150 г ориз басмати (може и друг)
1,3 литра вода
2-3 фурми
Начин на приготвяне:
- Изплакнете ориза и го сварете в 500 мл вода. Оризът не трябва да се вари много дълго, може да остане леко твърд, когато го махнете от котлона.
- Отцедете водата и оставете ориза да се охлади за 30 минути.
- Прехвърлете ориза в кухненски робот. Добавете фурмите и водата (800 мл). Пюрирайте за 15-20 секунди, докато се получи гладка смес, подобна на рядка крем супа.
- Прецедете сместа през фина цедка или тензух. Ще ви отнеме малко време, но прецеденото мляко има по-добра консистенция.
- Насладете се на оризовото мляко охладено или топло.
Съхранявайте оризовото мляко 4-5 дни в хладилник. Вместо фурми може да използвате стевия, кленов сироп или друг натурален подсладител.

Книга с Вкусни и Здравословни Рецепти БЕЗ ГЛУТЕН, БЕЗ ЗАХАР И МЛЕЧНИ
Изключително вкусни авторски рецепти, които се приготвят много бързо и са изцяло с растителни продукти. Създадени са с много любов и отношение към човека!
Кокосово мляко

Можем да пием кокосовото мляко през деня като освежаваща напитка, да го добавяме в смутита или да овкусяваме с него различни ястия. Течността може да използваме и за лична хигиена – в изработката на сапуни, шампоани, душ гелове и лосиони за тяло.
Напитката можем да използваме като заместител на кравето мляко, когато искаме да направим веган версия на определено ястие. С млякото можем да заместим и кокосовата вода в някои супи, когато искаме да ги сгъстим повече. Ядковите млека също могат да бъдат сменени с кокосово, ако искаме да придадем специфичен кокосов аромат.
Вкъщи правя кокосово мляко от неподсладени кокосови стърготини и допълнително подсладявам с фурми. Процесът на приготвяне на млякото е доста лесен и съм го описала подробно в рецептата „Как да си направим кокосово мляко„.
Соево мляко

Соевото мляко е известно като алтернатива на млякото сред веганите, вегетарианците и хората, които имат лактозна непоносимост. То е може би най-добрият заместител на истинското мляко. Може да го закупите от магазина, но ви съветвам да си го приготвите сами, тъй като ще ви излезе много по-евтино и ще знаете какво точно е съдържанието му.
Соевото мляко има високо протеиново съдържание и е добър източник на витамини А, B12 и D. То има по-специфичен вкус, поради което често се налага неговото овкусяване с ванилова, шоколадова или плодова есенция.
Необходими продукти:
500 грама жълта соя
вода
Начин на приготвяне:
- Подготовка на соевите зърна
В голяма тенджера или купа добавете соята и я залейте с хладка вода. За да омекнат зърната са необходими от 12 до 15 часа. За това е хубаво да я накиснете от предишния ден.
След накисването я проверете около шестия час, ако е абсорбирала цялата вода – добавете още, така, че да бъде изцяло под вода. Колкото по-дълго я киснете, толкова по-добре. - Пасиране
След като се уверите, че соевите зърна са достатъчно меки за пасиране, отцедете водата в която бяха накиснати и премахнете зърната, които не са набъбнали или са развалени.
След това попарете соята с вряла вода за около 10 – 15 секунди и отцедете отново. Сега вече вашата соя е готова за пасиране.
Измерете соята във водни чаши (трябва да се получат около 4 водни чаши от 250 мл.)
На всяка чаша соя добавяме 3 (три) от същите чаши вода. Тоест ако имаме 4 чаши соя, трябва да добавим 12 чаши вода.
ПАСИРАМЕ!
По време на пасирането се образува гъста, бяла пяна. - Варене
След като сме пасирали слагаме на котлона и варим около 35 – 40 минути. Докато варим разбъркваме често. Тъй като го слагаме да се вари с пяната, може да се наложи да намалите котлона или дори да отстраним тенджерата, за да не изкипи.
Може да овкусите с ванилова есенция или да смелите на ситно 5-6 фурми. Може да сложите и една щипка сол, за по-дълго съхранение.
Варим докато изчезне пяната. Ако свалите млякото от огъня преди да е изчезнала напълно пяната, то вашето мляко ще бъде горчиво. Не се опитавайте да отстраните пяната с решетъчна лъжица или друг прибор, защото тя е само индикатор, че соята не е сварена добре. - Прецеждане
След като свалим от огъня, оставяме да се охлади и прецеждаме през ситен тензух или голяма марля… може и през много ситна цедка.
- Съхранение
Съхраняваме в стъклени бутилки на хладно, не повече от една седмица.
Овесено мляко

Домашното овесено мляко има приятна консистенция и освен това съдържа много витамини и минерали. То е подходящо и за хора с алергии към ядки. Не на последно място е безкрайно лесно да си го приготвим!
Необходими продукти:
90 г фини овесени ядки
900 мл вода (използвайте само студена вода: не хладка или топла)
1-2 с.л. ксилитол (или кленов сироп)
Начин на приготвяне:
- Смесете овесените ядки с водата и подсладителя в блендер
- Смелете за 20 секунди
- Използвайте фина цедка + тензух или няколко пласта тензух. Не стискайте много!
Полезни съвети:
- Изполвайте само студена вода за да не ви се получи млякото със слузеста консистенция.
- Мелете ядките до 20 секунди на висока скорост (не повече) с цел избягване на получаването на слузеста консистенция на млякото.
- Използвайте двупластов тензух върху фина цедка или само няколко пласта тензух.
- Не стискайте прекалено при прецеждането, защото ще имате много утайка в млякото, а това може да развали консистенцията му.
Съхранявайте овесеното мляко в хладилник за 3-4 дни.

Книга с Вкусни и Здравословни Рецепти БЕЗ ГЛУТЕН, БЕЗ ЗАХАР И МЛЕЧНИ
Изключително вкусни авторски рецепти, които се приготвят много бързо и са изцяло с растителни продукти. Създадени са с много любов и отношение към човека!
Конопено мляко

От обелени конопени семена и вода се приготвя конопено мляко, което е още един заместител на прясното мляко.
Конопеното мляко е подходящ избор за хора, които са алергични към соя, ядки и глутен. То е добър източник на протеини, но съдържанието на калций в състава е сравнително ниско, освен ако продуктът не е обогатен допълнително с минерала. Растителното мляко е подходящ вариант за вегетарианци, тъй като осигурява на организма висококачествени протеини, съдържащи всички необходими аминокиселини, Омега-3, Омега-6 и Омега-9 мастни киселини.
Необходими продукти:
1 чаша небелено конопено семе
3 чаши вода
1/2 ч.л. ванилия
1 щипка хималайска сол
4 броя фурми
Начин на приготвяне:
- Измийте и изцедете хубаво конопеното семе.
- След това поставете една чаша в блендера и допълнете с една чаша и половина вода. Пуснете блендера и блендирайте около минута. Ако блендерът ви се справя трудно със сместа, добавете още малко вода или с шпатула или някаква лъжица разбъркайте сместа.
- Излейте останалата чаша вода и блендирайте още около минута. Ванилията може да добавите сега или след като прецедите млякото, да го блендирате с нея.
- Получената течност прецедете с торбичка за ядкови млека или цедка. Ако млякото ви се стори гъсто, винаги можете да си го разредите с още вода.
Полученото мляко може да съхранявате в стъклена бутилка в хладилник за около 3 дни.


Подобрете своето здраве като си приготвите много бързо и лесно вкусни рецепти само с растителни продукти. Рецептите са създадени с много любов и отношение към човека!