Карфиолът е богат на доста хранителни вещества, от които тялото ни се нуждае. Това са витамините К, В6, С (само ако се консумира в сурово състояние), фолиева киселина, а също и калий, манган, магнезий и други.
Освен витамините и минералите, зеленчукът е богат на протеини и омега-3 мастни киселини. Всички те се грижат за образуването на тъкани, здравето на нервната система и по-добрия метаболизъм.
Карфиолът е наричан още цветно зеле, макар че познатият ни зеленчук е бял. Названието има своето обяснение. Растението има различни естествени пигменти, които го обагрят в лилаво, зелено и дори оранжево. Затова е важно да се знае, че яркият му необичаен цвят не е резултат на генно модифицирана разработка, а естествена багра.
Обагреният в различни цветове карфиол носи полезните качества на пигмента си. Оранженият карфиол съдържа бета каротин и е добър източник на витамин А, а зеленият карфиол – хлорофил. За здравето на очите е хубаво да се хапва оранжев карфиол, тъй като бета-каротинът преминава във витамин А, който се грижи за остротата на очите. Хлорофилът пък е антиоксидант, който е вътрешен освежител за организма. Зеленият карфиол осигурява допълнително количество витамин А и малко повече витамин С от традиционния бял карфиол.
Лилавият карфиол не отстъпва по полезни свойства, защото съдържа същия добър пигмент, който се открива и в червеното вино. Това е антоцианин, познат като отличен антиоксидант, който предпазва от сърдечни заболявания.