You are currently viewing Карфиол – съвети за приготвяне и ползи

История на карфиола

Любимият на мнозина карфиол е нискокалоричен и се причислява към храните с нисък калориен баланс. Карфиолът произхожда от Мала Азия и Средиземноморието. Вече няколко хиляди години се използват различни видове, а сегашният вид  на карфиола  започва да се използва през 15-ти век.

Карфиолът се е радвал на почитанията на римския учен Гай Плиний Секунд, живял през 1 век сл. Хр. През 12 – 13 век е споменат и в трудовете на арабски ботанисти, които описват произхода на зеленчука като кипърски. Други източници сочат за негова родина Азия. Три негови разновидности са описани в Испания през 12 век.

Карфиолът намира своето място и в прочутия кулинарен труд от 1651г. на François Pierre de la Varenne със заглавие Le Cuisinier françois. Книгата е знакова за френската кухня. Зеленчукът често хапват и в Италия, но особена популярност той добива по времето на Луи XIV, на чиято изискана трапеза задължително присъства. През 1822г. е пренесен в Индия от британците.

Карфиолът е бил любим и на изключителният Самюел Клеменс, популярен по цял свят с псевдонима си Марк Твен. Със зеленчука е свързан един от най-знаменитите му цитати: „Обучението е всичко. Карфиолът е просто зелка, завършила колеж.“

Днес, карфиолът заема своето достойно място в менюто на много държави по света. Той набира все повече почитатели, благодарение на високата си полезност за човешкото здраве.

Карфиол и неговите ползи за здравето

Карфиолът е богат на доста хранителни вещества, от които тялото ни се нуждае. Това са витамините К, В6, С (само ако се консумира в сурово състояние), фолиева киселина, а също и калий, манган, магнезий и други. 

Освен витамините и минералите, зеленчукът е богат на протеини и омега-3 мастни киселини. Всички те се грижат за образуването на тъкани, здравето на нервната система и по-добрия метаболизъм. 

Карфиолът е наричан още цветно зеле, макар че познатият ни зеленчук е бял. Названието има своето обяснение. Растението има различни естествени пигменти, които го обагрят в лилаво, зелено и дори оранжево. Затова е важно да се знае, че яркият му необичаен цвят не е резултат на генно модифицирана разработка, а естествена багра.

Обагреният в различни цветове карфиол носи полезните качества на пигмента си. Оранженият карфиол съдържа бета каротин и е добър източник на витамин А, а зеленият карфиол – хлорофил. За здравето на очите е хубаво да се хапва оранжев карфиол, тъй като бета-каротинът преминава във витамин А, който се грижи за остротата на очите. Хлорофилът пък е антиоксидант, който е вътрешен освежител за организма. Зеленият карфиол осигурява допълнително количество витамин А и малко повече витамин С от традиционния бял карфиол.

 Лилавият карфиол не отстъпва по полезни свойства, защото съдържа същия добър пигмент, който се открива и в червеното вино. Това е антоцианин, познат като отличен антиоксидант, който предпазва от сърдечни заболявания.

Какво можем да приготвим с карфиол:

Карфиолът  се използва суров (като салата), сготвен (супа или яхния без месо или с месо), попарен, като добавка в различни ястия, а също и подкиселен като зимна салата (туршия). Тъй като е чувствителен, най-добре е да го съхранявате в хладилник, така че свежестта му да продължи до няколко дни.

Тъй като съдържа много малко калории, но  много полезни съставки, карфиолът се препоръчва при диети и дава усещане за ситост по-дълго време, а е и много полезен и в храненето на бременните жени.

Ние ви предлагаме две прекрасни ястия с карфиол, които със сигурност ще ви харесат и ще си ги приготвяте честичко!

Вкусно ястие с печен карфиол и черна леща

Вкусно ястие с печен карфиол и черна леща

Виждали сте в магазините или на пазара черна леща, но не знаете какво да правите с нея? Искате да си я сготвите, но не се чувствате достатъчно уверени? Нека ви помогна с днешната рецепта, като си приготвим това ястие! Нека внесем разнообразие в кухнята и придобием нов опит в готвенето с леща. А с карфиол (който става невероятно вкусен след като се изпече във фурна) и с добавянето на ароматни подправки резултатът наистина е чудесен!

3-цветни спагети с хрупкав карфиол

3-цветни спагети с хрупкав карфиол

Има ли нещо по-вкусно от купа с току-що приготвени спагети? И то напълно в духа на италианската кухня! А италианците разбират от вкусни ястия, независимо дали става въпрос за лазаня, пица, полета, макарони или супа със зеленчуци.

Хрупкави крилца от паниран карфиол

Хрупкави крилца от паниран карфиол

Опитвали ли сте крилца от паниран карфиол? И преди да кажете, че карфиолът не е от любимите ви зеленчуци, бързам да съобщя, че наистина са много (ама МНОГО) вкусни! Заслужава си да ги приготвите с тази рецепта и не са никак за изпускане 🙂

Е, няма как да не ви представя и моята първа книга в хартиен формат 🥰 👋 👇 - не ми се сърдете и простете...а книгата наистина си заслужава:

Анета Бонева

АНЕТА БОНЕВА

Създадел на рецепти само с растителни продукти и страстен почитател на вкусната здравословна храна

💜 Книгата е страхотна! 💜

„Вече пробвах няколко рецепти от книжката и съм изключително доволна! Най-голямата ми слабост са десертите и от тук взех страхотни идеи за здравословни изкушения, които мога да правя и за бебето си, без да трупам празни калории“. 

– Мария Павлова

Анета

Здравей и добре дошъл! Аз съм Анета Бонева и съм страстен почитател на храната само с растителни продукти. За мен ястие, приготвено с природни източници е не само здравословно, но и много вкусно! Помагам на хора, които искат да се научат да си приготвят полезна за тях храна или пък вече го правят, но желаят да станат още по-добри. Автор съм на книги с рецепти на растителна основа, които приготвям за мен и моето семейство. Също така споделям достоверна информация за храните и тяхната история. Приятно четене и готвене!