You are currently viewing Вкусно ястие с печен карфиол и черна леща

Гледайте видеото по-долу:

Вкусно ястие с печен карфиол и черна леща внасяме разнообразие в кухнята и придобиваме нов опит в готвенето с леща. Поне при мен беше точно така 🙂.

Виждали сте в магазините или на пазара черна леща, но не знаете какво да правите с нея? Искате да си я сготвите, но не се чувствате достатъчно уверени? Нека ви помогна с днешната рецепта, като си приготвим това ястие с печен карфиол и черна леща. Можете да консумирате ястието като гарнитура или дори като салата. Нека внесем разнообразие в кухнята и придобием нов опит в готвенето с леща. А с карфиол (който става невероятно вкусен след като се изпече във фурна) и с добавянето на ароматни подправки резултатът наистина е чудесен 🙂

хубаво вкусно карфиолче

Комбинацията между печен карфиол и черна леща е много удачна и ястието може да се сервира както топло, така и охладено. Чудесен вариант е за обяд в кутия, която да си занесете в работата или пък децата да си вземат за похапване в училище.

Вкусно ястие с печен карфиол и черна леща

Какво представлява черната леща?

Какво представлява черната леща и по какво се отличава от другите видове леща? Черната леща, наричана още „белуга“, тъй като зърната й наподобяват хайвера на есетровата риба белуга, е с малки черни и лъскави зрънца.  Тя има богато съдържание на фибри и фолати (водно разтворими съставки, които имат химическа структура и хранителна дейност подобна на фолиевата киселина). За разлика от зелената леща, черната леща притежава антоцианини – мощните антиоксиданти, намиращи се в тъмните плодове като боровинки и къпини, които могат да предотвратят увреждането на клетките от свободните радикали. Черната леща е нискокалорична. Нейното високо съдържание на протеини я прави перфектен избор за тези, които искат да увеличат техния прием.

Черната леща се приготвя бързо, не изисква предварително накисване, има лек орехов аромат и запазва формата си когато се сготви. 

Какво представлява печеният карфиол?

Карфиолът е нискокалоричен и е отличен източник на витамин С, витамин К, манган, бета-каротин, фитонутриенти и фибри (за здрава храносмилателната система). Печеният карфиол е неустоимо вкусен със своя златист карамелизиран вид и е прекрасна гарнитура сам по себе си към всяко ястие, което приготвяте. Той е здравословен и изключително пристрастяващ. В комбинация с черна леща и любими подправки имате бърза, лесна и много вкусна рецепта! 

авторката на книгата с нейнаъа книга

Книга с Вкусни и Здравословни Рецепти БЕЗ ГЛУТЕН, БЕЗ ЗАХАР И МЛЕЧНИ

Изключително вкусни авторски рецепти, които се приготвят много бързо и са изцяло с растителни продукти. Създадени са с много любов и отношение към човека!

Съставки за приготвяне на ястие с печен карфиол и черна леща

1 глава карфиол (средно голяма)

1 ч.ч. черна леща (около 200 грама) 

3 с.л. лимонов сок

3 с.л. зехтин

2 с.л. смлян кимион

сол и черен пипер на вкус

няколко стръка пресен магданоз

Начин на приготвяне

1. Сварете лещата в подсолена вода, като не е необходимо предварително да я накисвате. Измийте я и я залейте с вода (съотношението между леща и вода трябва да е 1:3 – 3 части течност към 1 част черна леща). Оставете да се вари около 30-40 минути на слаб огън (до готовност) с плътно затворен капак.

2. Загрейте фурната на 170 градуса.

3. Нарежете карфиола на розички и го сложете да кисне в купа с топла солена вода за 5 минути. Отцедете карфиола и добавете към него зехтина, кимиона и черния пипер. Разбъркайте хубаво, за да може карфиола да попие подправките.

нарязан карфиол на розички

4. Покрийте дъно на тавичка с хартия за печене и прехвърлете карфиола в нея. Печете до златисто-кафяво, около 30 минути. 

5. Извадете карфиола от фурната и го прехвърлете в дълбока купа. Добавете сварената и изцедена от водата леща и лимоновия сок и разбъркайте.

6. Подправете със сол и черен пипер. Сервирайте ястието веднага щом го приготвите като поръсите всяка порция с пресни нарязани червени чушки и магданоз.

готовото ястие

Полезни съвети

1. Когато купувате карфиол за да си направите това вкусно ястие, изберете карфиол, по който няма тъмни петна, наранявания или меки участъци. Хубаво е отделните разклонения да са плътно сбити едно до друго.

2. За ваше удобство, ако нямате достатъчно време да приготвите тази рецепта наведнъж,  можете да опечете карфиола един ден предварително и да го съхраните в хладилник.

3. Консумирайте ястието веднага щом го направите. Съхранявайте в хладилник максимум до 5-6 дни.

ПРИЯТЕН АПЕТИТ! ❤️ 🧡 💛

авторката на книгата с нейнаъа книга

Подобрете своето здраве като си приготвите много бързо и лесно вкусни рецепти само с растителни продукти. Рецептите са създадени с много любов и отношение към човека!

Aбонирайте се за нашия имейл бюлетин и следвайте най-новите тенденции в здравословното хранене!

Гледайте видеото по-долу:

Анета

Здравей и добре дошъл! Аз съм Анета Бонева и съм страстен почитател на храната само с растителни продукти. За мен ястие, приготвено с природни източници е не само здравословно, но и много вкусно! Помагам на хора, които искат да се научат да си приготвят полезна за тях храна или пък вече го правят, но желаят да станат още по-добри. Автор съм на книги с рецепти на растителна основа, които приготвям за мен и моето семейство. Също така споделям достоверна информация за храните и тяхната история. Приятно четене и готвене!