Гледайте видеото по-долу:
Обичате ли шоколадови бонбони? А шоколадов сладолед? Ако и вие като мен сте страстни почитатели на шоколада, значи знаете, че той е едно от най-вкусните неща на земята. В по-голямата си част от своята 4000-годишна история, шоколадът всъщност се е консумирал като горчива напитка, а не като сладък десерт. Има доказателства, че маите култивирали какаовите растения 1900 г. пр. Хр. Те получавали какаова паста като подлагали какаовите зърна на ферментация, печене и смилане. Олмеките, маите и ацтеките приготвяли ободряваща шоколадова напитка и използвали какаовите зърна за подобрител на настроението и афродизиак. Владетели, воини, свещеници и благородници при свещени церемонии имали привилегията да й се насладят като вярвали, че по този начин ще притежават мистични и духовни качества.
През XIV век зажаднялите за какаови зърна ацтеки (обитаващи Мезоамерика*) започнали търговия с маите като им предлагали различни стоки за определено количество какаови зърна. Така например една кокошка се разменяла за 100 какаови зърна.
Има сведения, че през XVI век ацтекийският император Монтезума пиел три галона шоколад дневно, за да увеличи либидото си. Известно е също така, че испанските конкистадори*, които търсят злато и сребро в Мексико, се завръщат с шоколад. Въпреки, че испанците подсладили горчивата напитка с тръстикова захар и канела, едно нещо останало непроменено: шоколадът продължавал да бъде прекрасен символ на лукса, богатството и властта.
Почти столетие Испания успяла да запази вкусната тайна на шоколада, но когато дъщерята на испанския крал Филип III се оженила за френския крал Луи XIII през 1615 г., тя донесла във Франция и любовта си към шоколада. Популярността му бързо се разпространила и в други европейски държави и аристократите започнали да го консумират като магически елексир за здраве и дълголетие.
За да утолят нарастващата си жажда за шоколад, европейските сили създали колониални плантации в екваториалните региони по целия свят и започнали да наемат африкански роби за отглеждане на насажденията и произвдството на шоколад.
Шоколадът останал аристократична привилегия чак до 1828 г., когато холандският химик Конрад Йоханес ван Хутен изобретил преса за какао, която поставила началото на революцията в производството на шоколад. Какаовата преса изстисквала какаовото масло от изпечените зърна. Оставащата пресушена маса се стривала на фин прах, който се смесвал с различни течности. Получената смес се изливала в калъпи и после се втвърдявала до годен за консумация шоколад. Тази иновация на ван Хутен поставя началото на съвременната епоха на шоколада.
През 1847 г. английската шоколадова компания J.S. Fry & Sons създала първият твърд шоколадов бар от какаово масло, какао на прах и захар.
През 1879г. швейцарският шоколатиер Рудолф Линд изобретил своеобразна машина за получаване на шоколад с гладка кадифена текстура и превъзходен вкус, което поставило началото на производството на кремообразния млечен шоколад.
Книга с Вкусни и Здравословни Рецепти БЕЗ ГЛУТЕН, БЕЗ ЗАХАР И МЛЕЧНИ
Изключително вкусни авторски рецепти, които се приготвят много бързо и са изцяло с растителни продукти. Създадени са с много любов и отношение към човека!
Домашен шоколад с бадеми и годжи бери
Домашен шоколад с бадеми и годжи-бери
Домашен шоколад с бадеми и годжи-бери - отлична здравословна алтернатива с неустоим вкус! Само с натурални продукти!
Пояснения
*Мезоамерика (от гръцки μέσος – среден) – е историко-културен регион на северноамериканския континент, включващ южната половина на Мексико, териториите на Гватемала, Ел Салвадор и Белиз, както и на запад Хондурас, Никарагуа и Коста Рика.
*Конкистадор (на испански conquistador – завоевател) – термин използван за войниците, изследователите и пътешествениците, които между 15 и 17 век привеждат голяма част от Америка и островите в Тихия океан под испанско колониално управление.
Подобрете своето здраве като си приготвите много бързо и лесно вкусни рецепти само с растителни продукти. Рецептите са създадени с много любов и отношение към човека!