Гледайте видеото по-долу:
Гледайте видеото по-долу:
Със статията „Есенно откровение и с любов за тиквата„ продължаваме да ви радваме с интересни факти за суперхраните, характерни за даден сезон на годината. Този път ще ви срещнем с ароматната есенна тиква 🙂
Въведение
Тиквата е позната като един от най-популярните и полезни зеленчуци. На нея са посветени стихчета, песни, български народни приказки:
„Как порасна в таз градина
тиква с триста витамина?
Кръгла, жълта и голяма –
трудно ще я носи мама!
Но попадне ли в тавата,
ще ухае до вратата
на съседите отсреща –
тиква печена, гореща!„
Спомняте ли си как в приказката „Пепеляшка“ кръстницата-вълшебница превръща най-голямата и хубава тиква в красива позлатена каляска? В приказката „Златната тиква“ на братя Грим беден човек докато обработвал своята нива, видял в небето да лети лястовица, която паднала на земята като камък – едното й крило било счупено. Грижел се сиромахът за лястовичката, накрая счупеното крило зараснало и тя отлетяла. Но не забравила добрината на човека: много скоро долетяла и от благодарност пуснала на земята три тиквени семки, от които пораснали три огромни тикви, пълни със злато 🙂
Разбира се, има много приказки, свързани с тиквата и в българския фолклор: „Тиквата“ на Весела Фламбурари, „Печена тиква“ на Елин Пелин, „Един чувал тикви“ на Ангел Каралийчев и др. Броят на отглежданите тикви в България през последните години непрекъснато се увеличава и страната ни е на първо място сред производителите на тикви в Европейския съюз. Знаете ли, че в град Севлиево всяка есен се провежда Фестивал на тиквата? Той е съпроводен с много изненади, забавления и предизвикателства, в които участват стотици любители на тиквата – както жители, така и гости на града. Този празник не е случаен, защото в Севлиево и околността се отглеждат и консумират голямо количество тикви, затова градът е известен като град на тиквите, а местното население шеговито го нарича Тиквенбург.
Подобрете своето здраве като си приготвите много бързо и лесно вкусни рецепти само с растителни продукти. Рецептите са създадени с много любов и отношение към човека!
Тиквите са едни от най-популярните култивирани растения в света. Те са познати от дълбока древност: има сведения, че са били отглеждани в Америка още в периода 7500 – 5000 г. пр.н.е. В наши дни от тикви се приготвят най-различни ястия в много държави по света. Тиквеният пай е традиционно ястие за Деня на благодарността в Канада и САЩ. Тиквите биват издълбавани като фенери за декорация за Хелуин – един от най-популярните празници в САЩ. Ако сте привърженик на сладкото и соленото, в Китай ще ви почерпят с тиквена торта на пара. Тя е често срещана закуска в Китай и можете лесно да я намерите при уличните продавачи на храна. За да си я приготвите просто комбинирайте тиквено пюре, брашно, мляко и суха мая и оставете тестото да втаса за 20-30 минути, за да удвои обема си (не е необходимо месене).
Армения
В Армения се приготвя ястие, наречено гапама (ghapama). На арменски „Ghapama“ означава приготвено в гърне, захлупено с капак. По рецепта тиквата се изчиства отвътре и се пълни с варен ориз, сушени плодове, ядки и мед. Пече се до омекване и преди сервиране тиквата се нарязва на филийки, за да може да се отвори като цвете. Сервира се най-вече по време на празници и в навечерието на Нова година и арменската Коледа.
Френска Гвиана
Пържената тиква със скариди е често срещано ястие във Френска Гвиана. Тиквата се нарязва на парчета и се запържва в олио заедно с лук, чесън и черен пипер. След като тиквата омекне, тя се намачква, за да се образува паста. Най-добрата скарида за използване в това ястие е бялата коремна скарида на Френска Гвиана.
Корея
Hobakjuk е корейска тиквена каша, която се смята за чудесна лечебна храна сред корейците. Известно е, че Hobakjuk помага на бременните жени и родилките да се отърват от подпухналостта си. Тиквената каша е перфектна сгряваща храна за студени дни, която може да се сервира като закуска или десерт.
Индия
Kaddu ka halwa е лесен за приготвяне екзотичен десерт, много популярен в Индия. Ядки като кашу, бадеми или шам-фъстък се запържват в гхи* и се смесват с настъргана тиква. Добавят се кокосово мляко, захар, сушени плодове и кардамон на прах.
Разграничението между зеленчуците и плодовете не винаги е отчетливо и често се основава на кулинарната и културна традиция. От гледна точка на ботаниката зеленчук е всяка част на едно растение – корен, стъбло и листа, а плод е всяко нещо, което е отраснало върху растение и чрез което това растение получава своите семена. Според това определение, тъй като тиквите съдържат семена, те са плодове, а не зеленчуци. От кулинарна гледна точка обаче солените растения са зеленчуци, а сладките са плодове. Така много ботанически плодове се определят като зеленчуци заради несладкия си вкус. Пример са патладжаните, чушките и доматите.
Тиквата е богата на витамини и хранителни вещества, като същевременно е изключително нискокалорична. Тя е отличен източник на фибри и на бета-каротин – каротеноид, който тялото ви превръща във витамин А. Проучвания показват, че витамин А може да укрепи имунната ви система и да помогне в борбата с инфекциите. И обратно, хората с дефицит на витамин А могат да имат по-слаба имунна система. Тиквата е с високо съдържание на витамин С, който помага за поддържането на здрава кожа, увеличава производството на бели кръвни клетки, помага на имунните клетки да работят по-ефективно и спомага за по-бързото заздравяване на получени рани. Тиквата е и добър източник на витамин Е, желязо и фолиева киселина. Високото съдържание на антиоксиданти в тиквите може да неутрализира действието на свободните радикали* и да ви предпази от вредното им въздействие върху клетките.
Тиква за укрепване на костите и ставите
Тиквата е един от най-добрите източници на лутеин и зеаксантин, две съединения, намаляващи риска от дегенерация на макулата* и катаракта*. В тиквата се съдържа голямо количество минерали, предимно калий, калций и фосфор. Калият предпазва от сърдечни заболявания и има способността да нормализира кръвното налягане. Калцият пази от остеопороза, а фосфорът укрепва костите и ставите.
Подобрете своето здраве като си приготвите много бързо и лесно вкусни рецепти само с растителни продукти. Рецептите са създадени с много любов и отношение към човека!
Когато избираме тиква, важно е да се уверим, че тя е зряла. Кората на зрелите тикви придобива оттенък, характерен за техния сорт, променяйки зеления цвят до жълт или оранжев. В допълнение към цвета, повишената твърдост на кората също свидетелства за зрелостта на тиквата. Почти невъзможно е да оставите драскотина с нокът по повърхността на такава тиква.
Измийте и хубаво подсушете тиквите след като ги купите от пазара и ги донесете вкъщи. Съхранявайте ги на сухо, хладно и тъмно място. Не ги поставяйте директно върху цимент, а поставете под тях картон или дърво, за да избегнете преждевременно гниене. Избягвайте да вдигате или носите тиква за стъблото й. Ако то се отчупи, полученото открито място може да започне да гние. Тиквите се запазват без да се развалят в продължение на няколко седмици. Нарязани на парчета могат да издържат до няколко дни в хладилник.
Ако сте от хората, които обичате вкусни ястия с тиква, със сигурност ноември ще ви зарадва с тези разкошни плодови зеленчуци. От тях можете да си направите: печена тиква, пълнена тиква с мед и орехи, салата с тиква, тиквеник, мъфини с тиква, хумус с тиква :-),…и т.н. И тъй като вкъщи сме големи почитатели на тиквата, през есенните месеци приготвям Ароматна и вкусна крем супа от тиква и Тиквен чийзкейк с таханов дресинг.
1. Свободни радикали – молекули, произведени от метаболитния процес на тялото ви, които в прекомерно количество могат да предизвикат оксидативен стрес на кожата и преждевременното й стареене.
2. Макула – централната част от ретината на окото, в която са струпани фоторецепторите (конусчета) и отговаря за ясното детайлно виждане. Увреждането на макулата води до намаление на зрението, разкривяване на правите линии, деформация на образите и загуба на способност за четене при запазено периферно зрение.
3. Катаракта, известна още като перде на окото – състояние, което се характеризира със замъгляване на лещата на окото, което води до намаляване на зрението. Възможно е състоянието да засегне едното или двете очи. Често заболяването се развива бавно и не нарушават зрението в началото.
4. Гхи – разтопено по специален начин краве масло. След специфичната термична обработка за пречистване, полученият продукт вече не носи характеристиките на животинските мазнини. Лечебните качества на Гхи го правят най-универсалното от всичките многобройни лечебни масла в Аюрведа.
Подобрете своето здраве като си приготвите много бързо и лесно вкусни рецепти само с растителни продукти. Рецептите са създадени с много любов и отношение към човека!