Преди да започнем да търсим начини как да подобрим съня си, е добре да знаем какво всъщност се случва с нас докато спим.
Докато спим и сънуваме, минаваме през четири основни фази на съня. Всяка от тях се характеризира с определени мозъчни вълни и промени в жизнените ни показатели.
При фаза едно ние все още заспиваме. Мускулите ни се отпускат, дишането и пулсът ни се забавят. Дори мозъчните ни вълни постепенно намалят своята честота. Все още обаче е доста лесно някой да ни събуди.
Следва фаза две. По време на този стадий телесната ни температура става по-ниска, а мозъчната ни дейност намаля почти до минимум.
Докато стигнем до фаза три вече сме дълбоко заспали. Именно в третата фаза тялото и умът ни си почиват най-много. Докато сме в стадий номер три е и най-трудно да бъдем събудени.
Последната фаза се нарича фазата на РЕМ-сън. Името й идва от терминът на английски език rapid eye movement (REM), който описва характерното за стадия движение на очите ни, при което те започват да се движат бързо наляво и надясно под затворените ни клепачи. В тази фаза мозъкът ни сякаш се събужда! Дишането ни се ускорява, както и пулсът, и кръвното ни. Готови сме да сънуваме! Интересното е, че мускулите ни остават неактивни и през тази фаза, въпреки че останалите ни жизнени показатели се покачват. Приетото от много учени обяснение за тази неактивност на мускулите ни и състояние на парализа на тялото, е че мозъкът ни се опитва да ни предпази от това да изпълняваме сами сънищата си.
Всеки цикъл, включващ и четирите фази, трае около 90 минути. Типично е да прекарваме повече време във фаза три през първата половина на нощта, а през втората половина- в фазата РЕМ-сън. Важно е да се спомене, че РЕМ-сън фазата е същото толкова важна за тялото и умът ни, колкото и фаза номер три. Освен, че тялото ни си почива, през тези фази, мозъкът ни успява да обработи и запамети наученото от нас. Интересно е, че колкото по-малко е едно дете, толкова повече сънува то. Колкото повече порастваме, толкова по-малко сънуваме.