Преди да навлезем в детайли за това кои мазнини е добре да присъстват в диетата ни и кои е добре да избягваме, нека първо отговорим на въпроса: какво всъщност са мазнините? Мазнините в храната ни принадлежат на химичния клас от вещества липиди. Класът на липидите може да бъде разделен условно на три подгрупи в зависимост от химичната структура на веществата. Тези категории са съответно групата на прости липиди, сложни липиди и деривати.
Към категорията на простите липиди спадат различни съединения на мастни киселини и различни алкохоли. Примери за прости липиди са мастните киселини, триглицериди, диацилглицероли, моноацилглицероли, восъци, стеролни естери и нестеролни естери.
Сложните липиди се наричат така защото могат да се свързват с повече вещества и съответно структурата и произходът им е по-сложен. В тази група се включват вещества като фосфолипиди, гликолипиди и липопротеини.
Дериватните липиди са по-особена подкатегория. Те се получават при разграждането на липиди от другите две групи- сложни и прости липиди.
Що се отнася до мазнините в храната ни, мастните киселини са от особено значение. Те са най-простия клас липиди и могат да бъдат условно разделени на ненаситени и наситени, като към наситените мазнини се включват и небезизвестните трансмазнини. Ето малко повече и за всяка отделна група мазнини и в кои храни можем да ги открием.