В статията „Нар и неговите лечебни свойства“ разглеждаме интересната история на червените храни и се запознаваме по-отблизо с красивия и ароматен нар. Нарът е един от най-ярките представители на плодовете, обагрени в пурпурно червено. Той има свои собствени целебни свойства, свързани с множеството фитохимикали, витамини и минерали, които съдържа.
Книга с Вкусни и Здравословни Рецепти БЕЗ ГЛУТЕН, БЕЗ ЗАХАР И МЛЕЧНИ
Изключително вкусни авторски рецепти, които се приготвят много бързо и са изцяло с растителни продукти. Създадени са с много любов и отношение към човека!
Знаете ли, че...
Червените храни традиционно са част от празничната трапеза в голяма част от страните по света:
В Дания е на почит оризовия пудинг с бадеми, гарниран с черешов сос, в Германия – червеното зеле.
Гватемала: red tamales – традиционно ястие в Гватемала, направено от тесто от царевица, запълнено с домати и тънко нарязани червени печени чушки и завито в бананови листа.
Ирландия и Англия: сос от червени боровинки или сладко от червено грозде.
Израел: понички със сладко от ягоди или малини се поднасят като традиционен десерт на еврейския празник „Ханука“.
Италия: Празника на Седемте Риби (Feast of the Seven Fishes) с много ястия с домати и доматен сос.
Япония: Kurisumasu keiki – пандишпан, гарниран със сметана и ягоди.
Украйна: Борш – супа от цвекло.
Мексико: Chiles en Nogada – традиционно мексиканско ястия, приготвено от люти чушки, пълнени с месо и сушени плодове, които се заливат с орехов сос и се поръсват със семена от нар и магданоз.
Знаете ли, че...
В китайската медицина се смята, че червените храни поддържат сърцето в добро здраве. Плодовете и зеленчуците с червен цвят ни помагат за засилване на лимфната система и за правилното филтриране и почистване на лимфната течност. Червеният цвят в тези храни идва от фитохимикалите флавоноиди и каротеноиди, известни с антиоксидантните си свойства.
Кратка история
Нарът (Punica granatum) е широколистен храст (или малко дърво) от семейство Lythraceae, което достига височина между 5 и 8 м. Сезонът на нара в Северното полукълбо е от септември до февруари, а в южното полукълбо – от март до май.
Счита се, че негова родина е Персия (днешен Иран). Нарът се радва на завидно внимание от древни времена. Той се отглеждал в целия средиземноморски регион и Северна Индия. За нарът се говори в древните Вавилонски и Арменски летописи, Корана, в Гръцката митология и Египетските папируси. Той е сред най-често споменаваните 10 библейски храни, които лекуват тялото и ума. Древните египтяни приемали нара като символ на амбицията и просперитета, в юдаизма той символизирал плодородието, а в индуизма – благоденствието и изобилието. Днес той е широко отглеждан в целия Близък Изток и Кавказ, в тропическа Африка, в Индийския субконтинент, в Централна Азия, в по-сухите части на Югоизточна Азия, и в части от Средиземноморския басейн. През последните години, нарът се среща все по-често в търговските пазари на Европа и в Западното полукълбо.
Поглед отблизо
Нарът е известен с невероятните си лечебни сили и е заслужено признат като супер храна. Неговите скъпоценни семенца са били използвани в медицината в продължение на хилядолетия. Този рубинено червен плод със своите антиоксиданти и витамини е избран да бъде панацея за почти всяка болест: стомашни разстройства, горещи вълни при менопауза, хемероиди, конюктивит, остеоартрит и много други. Запознайте се с осем от най-силните му свойства, които ни помагат да бъдем по-здрави.
Осем страхотни причини за добавяне на нара във вашия списък за пазаруване
1. Признат е за много добър естествен афродизиак
В много култури от векове нарът се свързва с плодовитостта и изобилието. Едно проучване в университета „Queen Margaret“ в Единбург установило, че редовната консумация на чист сок от нар увеличава значително нивото на тестостерон (средно 24%), в допълнение към положителните ефекти върху кръвното налягане. Повишеният тестостерон може да доведе до подобряване на настроението и повишаване на сексуалното желание. Направени изследвания показват, че сокът от нар е полезен за еректилната реакция при някои животни. Това ни дава надежда, че скоро можем да използваме нара като естествено средство в борбата с импотентността.
2. Помага при артрит и болки в ставите
Артритът е възпаление на една или повече стави в човешкото тяло и причинява болка и скованост, които могат да се влошат с възрастта. По данни на Световната Здравна Организация около 60-70% от пациентите в света страдат от артрит, като това заболяване далеч не се наблюдава само при хора в напреднала възраст. Нарът облекчава симптомите на артрит, тъй като е източник на антиоксиданти, наречени флавоноли, които действат като противовъзпалителни агенти в организма.
Проучвания, проведени с животни показват, че екстрактът от семки от нар може да намали вероятността от поява на колаген-индуциран артрит.
Внимание: Ако вече сте на лекарства за артрит, консултирайте се с вашия лекар преди да добавите нар в ежедневието си.
Книга с Вкусни и Здравословни Рецепти БЕЗ ГЛУТЕН, БЕЗ ЗАХАР И МЛЕЧНИ
Изключително вкусни авторски рецепти, които се приготвят много бързо и са изцяло с растителни продукти. Създадени са с много любов и отношение към човека!
3. Участва активно в превенцията и борбата с рака
Голямото количество антиоксиданти, витамин А, витамин С и желязо в наровете се борят срещу свободните радикали, като по този начин предотвратяват увреждането на клетките. Това от своя страна води до превенция на някои видове рак, особено рак на простатата, рак на гърдата и рак на белия дроб.
4. Понижава високото кръвно налягане
Нарът спомага за подобряване здравето на сърдечно-съдовата система, като поддържа кръвното налягане в нормални граници. Сокът от нар, ако се приема ежедневно, може да намали високото кръвно налягане с до 5%. Това може да доведе до намаляване вероятността от появата на инсулт.
5. Извършва превенция и лечение на бактериални инфекции
Нарът съдържа стотици различни биоактивни съединения, които са доказали своите полезни свойства в борбата срещу паразитни и микробни инфекции, диария, язви, афти, кръвоизливи и дихателни усложнения. Според изследване, публикувано в „Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine“ (eCAM ) нарът може да се използва за стимулиране работата на някои пробиотични бактерии, които противодействат на различни бактериални инфекции.
6. Подобрява работата на сърцето
Кората на нара е добра за сърцето и кръвоносните съдове.
Антиоксидантите, намиращи се в нара, намаляват нивото на лошия холестерол (LDL) и увеличават нивото на добрия холестерол (HDL), като по този начин предотвратяват сърдечни заболявания. Сокът от нар подобрява циркулацията на кръвта през сърцето, правейки го по-здраво.
Изследване, публикувано в Clinical Nutrition, установява че честият прием на сок от нар намалява плаките в сънната артерия и понижава кръвното налягане.
7. Подобрява паметта
Една от най-големите здравословни ползи на нара е, че ако бъде приеман ежедневно, той може да помогне за предотвратяване на болестта на Алцхаймер или ако пациентът вече е засегнат от нея – да забави развитието на заболяването. Полифенолите в нара могат да окажат дълготрайна защита на паметта и да подобрят работата на мозъка.
8. Активно участва в борбата срещу диабета
Според последни проучвания, намерените в сока от нар антиоксиданти са особено полезни за болните от диабет. Тази чудна, сладко-кисела течност предпазва кръвоносните съдове и спира развитието на атеросклерозата като предотвратява окисляването на „лошия“ (LDL) холестерол.
И още за нара
Нарът е богат на флавоноиди, наречени антоцианини. Тези мощни антиоксиданти имат силата да въздействат върху затлъстяването, диабета, зрението и мозъчните функции. „Приемът на флавоноиди като антоцианини намалява драстично вероятността за появата на коронарна болест на сърцето и инсулт “, казва Д-р Рейчъл Джонсън, професор по нутрициология към Университета във Върмонт и говорител на „American Heart Association“.
Бялата мембрана на нара се използва за спиране на диария и заздравяване на рани и язви в устата и гърлото. Този плод също така укрепва мозъка и прочиства тялото и кръвта от токсини. .
Нарът е богат и на друг полифенол: елаговата киселина. Тя има способността да предотвратява или забавя разпространението на ракови клетки и да намалява свързаните със затлъстяването метаболитни усложнения: инсулинова резистентност, диабет тип 2, чернодробна стеатоза и атеросклероза.
Подобрете своето здраве като си приготвите много бързо и лесно вкусни рецепти само с растителни продукти. Рецептите са създадени с много любов и отношение към човека!