15 ползи на фурмите за нашето здраве – кои са те, какво представляват и как най-ефективно да ги използваме във вкусни рецепти.
Естествено подсладени и с наситен карамелен вкус, фурмите са плод, към който се обръщаме все по-често. Използваме ги в приготвянето на най-различни ястия, закуски, напитки и лакомства. Нека се запознаем с тях по-отблизо и разберем с какво са ни полезни и кои са техните най-изявени силни свойства.
През последните няколко години фурмите станаха популярни и у нас. Като техни отличителни черти можем да определим специфичният им карамелен вкус и лепкавост, а сладостта им използваме като удачна алтернатива на захарта в приготвянето на различни видове чийзкейк, сурови бонбони и други вкусни десерти.
Какво представляват фурмите?
Фурмите са сладките плодове на финиковата палма, род растение от семейство Палмови, известна като „дървото на живота“. Тя е широко разпространена в Близкия Изток и е национален символ на Саудитска Арабия и Израел. На върха на ствола й е разположена розетка от перести листа с дължина от 4 до 6 метра. Ежегодно се отглеждат 4 милиона тона финикови палми, които покриват 3% от земната обработваема повърхност. Общото годишно производство на фурми в световен мащаб възлиза на 8,5 милиона тона, като страните от Близкия Изток са най-големите производители.

Фурмите растат на големи гроздове на височина повече от петдесет метра от земята. Не е ли хубаво, че можем просто да си ги купим в магазина, без да се налага да се катерим нависоко, за да ги достигнем? Те съдържат витамини, минерали, фибри и антиоксиданти.
В зависимост от сорта фурмите биват няколко вида, като най-разпространени са Medjool и Deglet Noor. Medjool произхождат от Мароко, имат тъмнокафяв цвят и са най-често срещаната разновидност фурми. Те са големи и вкусни, с аромат, подобен на карамел. Deglet Noor в сравнение с Medjool имат по-малко захар , средни са по големина, с тясно удължена овална форма. Варират в цвят от сламеножълт до кехлибарен, а текстурата им е полусуха и често леко хрупкава.
Medjool

Deglet Noor

Предлагам ви да се запознаем с 15 от най-популярните ползи на фурмите за нашето здраве.
Предотвратяване и облекчаване на запек

Вкусни и здравословни авторски рецепти от природата
Те са изключително лесни, приготвят се много бързо и са направени изцяло с растителни продукти. В тях няма глутен, захар и млечни продукти.
Ако често имате запек или имате силна болка и/или кървене, важно е да се консултирате с вашия лекар, защото тези симптоми могат да бъдат признак за сериозно храносмилателно смущение. Ако нямате болка или кървене, в повечето случаи запекът е само знак, че се нуждаете от повече фибри в ежедневното си меню. Възрастен човек се нуждае средно от 25 до 30 грама фибри на ден, за да предотврати запек. Фурмите имат високо съдържание на фибри, които стимулират стомашно-чревната транзитна активност и ги правят интелигентен избор за успешна превенция и справяне с проблема.
Намаляване на холестерола
Както знаем, лошият холестерол (LDL) е основен фактор за сърдечни пристъпи, сърдечни заболявания и инсулт. Когато в кръвта ни циркулира лош холестерол в прекомерни количества, той може да създаде лепкави отлагания (плаки) по стените на артериите. Плаките могат да стеснят артерийте и да блокират притока на кръв към мозъка или сърцето, причинявайки инфаркт или инсулт. Фурмите с тяхното богато съдържание на фибри са отличен избор, ако страдате от висок холестерол.
Увеличаване на енергията на тялото
Фурмите са с по-високо съдържание на захари от много други плодове. Тези захари се обработват лесно и се използват от организма за енергия. Консумирането на фурми е отлична идея, когато търсите здравословен прилив на енергия в следобедните часове на деня. Вместо поредната чаша с кафе можете да си приготвите зелено смути с няколко фурми.
Намаляване на нивата на триглицеридите
Триглицеридите са молекули, които се намират в кръвта и представляват една от основните форми на мазнини в тялото. Когато ядем храна с голямо количество мазнини, крайният резултат след тяхното усвояване са триглицеридите. На тях дължим закръглените форми на бедрата и корема. Високата концентрация на триглицериди може да повиши риска от сърдечно-съдово заболяване. Честото похапване на фурми води до понижаване на нивото на триглицеридите в кръвта. Проучване, публикувано в Journal of Agricultural and Food Chemistry показва, че консумацията на 100 грама фурми дневно в рамките на четири седмици намалява нивото на триглицеридите в кръвта с 8%.
Фурмите като естествен алтернативен подсладител
Ако природата имаше истински магазин за бонбони, фурмите щяха да бъдат на централно място. Те осигуряват наистина удовлетворяваща сладка алтернатива на рафинираната захар, за която е доказано, че прекалената й консумация може да увеличи риска от диабет тип 2.
Укрепване на костите
Фосфорът е необходим за растежа, поддържането и възстановяването на всички тъкани и клетки, както и за производството на генетични градивни елементи. Той също така допринася за балансирането и използването на други витамини и минерали, включително витамин D, йод, магнезий и цинк.
Калцият е от съществено значение за поддържане на здрави зъби и кости. Той играе важна роля в правилното функциониране на сърцето, нервите, мускулите и други системи на тялото и вероятно е най-известен с това, че помага за предотвратяване на остеопорозата. Тъй като с напредването на възрастта костите изтъняват, поддържането на диета с високо съдържание на калций и фосфор може да предотврати неприятната деградация на костите.
Фурмите са безценен източник на калций и фосфор и редовното им похапване е един от начините, с които можем да увеличим приема на тези два минерала. Фурмите съдържат мед, магнезий, селен и манган, които също са важни за поддържане на здрави кости и предотвратяване на остеопороза.
Фурмите като регулатор на кръвното налягане
Фурмите са богати на калий и фибри, които помагат за стабилизиране на нивата на кръвната захар и понижаване на кръвното налягане. Магнезият в плода има свойството да отпуска мускулите на сърцето и кръвоносните съдове, като по този начин намалява кръвното налягане.
Какво трябва да знаем за казеина и как се появява непоносимостта към лактозата?
Хранене без казеин и лактоза – що е то и има ли почва в нашето ежедневие?
Кои са най-популярните растителни заместители на кравето мляко и кои са техните полезни свойства?
Как да си приготвите лесно и бързо млека само с растителни продукти и да ви е вкусно?
Кои са хранителните рецепти при наднормено тегло и начините за тяхното приготвяне?
Кои са най-популярните растителни заместители на яйцата и как лесно да си ги приготвим у дома?
Констипация и как успешно да се справим с нея?
Кои са хранителните рецепти при проблеми с дебелото черво?
Ароматерапия и как успешно да я използваме за справяне със стреса?
Кои са 20-те най-здравословни храни на планетата и как максимално да се възползваме от тях за оптимален резултат?
Кои са 10-те най-лечебни билки и подправки и как ефективно да ги прилагаме в кухнята?
Кои са 7-те най-популярни мита за храните и как ги правим на пух и прах?
Как най-удачно да комбинираме съставките в балансирано ежедневно меню?
🎁 Отговорите на тези въпроси, както и още много полезна информация за здравословното хранене и здравословния начин на живот ви очакват в БОНУСИТЕ-ПОДАРЪК към моята книга „50 вкусни и здравословни рецепти без глутен, без захар, без яйца и без млечни продукти“