Лесни и хрупкави нахитени кюфтета – на тях се наслаждават любителите на вкусната храна по целия свят. За тяхна родина се смята Египет.
Защо тази здравословна рецепта е подходяща?
Въпреки че всяка страна си има своя собствена версия за рецептата за фалафел, основните съставки си остават непроменени: нахут, чесън, лук и ароматен букет от билки и подправки (семе от кимион, кориандър, кардамон, магданоз, червен и черен пипер).

Моето приключение по приготвяне на рецептата
Моето приключение с нахутените кюфтенца започна с усиленото ми търсене в Интернет на рецепти, които да ми помогнат в това начинание. Виждах приготвяне на изкусителни и пухкави фалафели от суров нахут, накиснат във вода за едно денонощие и сварен или пък рецепти, в които нахутът е в консерва.
Вариантът с готовия сварен нахут много ми допадна. Веднага си представих как ще спестя време като прескоча първите два етапа в неготовата подготовка. Речено-сторено. Купих необходимите продукти и запретнах ръкави да творя. Като резултат в чинията се намираха всичко на всичко 3 готови кюфтета. Останалите 15 просто се разпаднаха в горещото олио.

След още търсене в Интернет, попаднах на рецептата на Петра, чиято адаптирана версия ви представям днес. Ето и съвета, който последвах и мога да кажа, че работи безотказно: „Свареният, в консерва нахут, макар и вече готов, е много нежен и нахутчетата съдържат твърде много вода. Когато започнете да пържите сместа, в състава на която има такъв нахут, кюфтетата ще започнат да ви се разпадат в горещото олио. Затова използвайте само суров нахут и отделете 24 часа за неговото накисване в хладка вода“.

А сега нека използваме тези знания и си направим вкусни и хрупкави нахутени кюфтета 🙂
Съставки за приготвяне на нахутените кюфтенца
• 450 грама суров нахут (или брашно от нахут)
• 1 глава червен лук
• 3 скилидки чесън
• 20 грама брашно от лимец
• 10 грама кимион
• 5 грама кардамон
• 7 грама кориандър
• 7 грама сода бикарбонат
• 2 стръка нарязан пресен магданоз
• 10 грама червен пипер
• 10 грама сурови слънчогледови семки
• 20 грама ленено брашно + 8 с.л. вода
• 4 с.л. олио
• 25 грама хималайска сол
• 10 грама черен пипер

Вкусни и здравословни авторски рецепти от природата
Те са изключително лесни, приготвят се много бързо и са направени изцяло с растителни продукти. В тях няма глутен, захар и млечни продукти.
Начин на приготвяне на рецептата
1. Измийте суровия нахут, прехвърлете го в дълбока тенджера и го залейте с вода за 24 часа. По време на накисването, нахута ще набъбне и ще увеличи обема си.
2. Пригответе 3 ленени яйца като смесите лененото брашно с водата и оставите получената смес да престои 10 минути.
3. Пресейте брашното от лимец и го разбъркайте със содата.
4. В блендер сложете слънчогледовите семки, нарязаните на дребно лук и чесън, суровия прецеден нахут, магданоза и подправките. Пасирайте до хомогенност.

5. Равномерно добавете ленените яйца из цялата смес като ги разпределяте с лъжица. Не ги изсипвайте наведнъж всичките, защото ще се концентрират в по-голямата си част само в едно място в сместа.
6. Добавете брашното и отново пасирайте. Всички съставки трябва да се смесят хубаво. Щом това стане, прекратете пасирането.
7. Прехвърлете готовата смес в купа и оформете с ръце или с лъжица за сладолед кюфтенца. Овъргаляйте ги в ленено брашно и ги подредете в тава (покрита с хартия за печене) на малко разстояние едно от друго. Сложете тавата за 1 час в хладилник, за да стегнат кюфтенцата и да могат да се изпържат по-лесно.

8. В дълбок тиган или подходяща тенджера сипете 3-4 см. олио и го загрейте предварително на средна температура. Котлона не трябва да е много силен, защото бързо ще ви се изпържат отвън кюфтетата и ще загорят.
9. Започнете внимателно да слагате кюфтенцата в нагорещеното олио, като техният брой трябва да е според размера на тигана, така че да не са гъсто разположени едно до друго. Останалите кюфтета съхранявайте в хладилник до момента на тяхното изпържване.
10. Изпържвайте всяко кюфтенце 2-3 минути от всяка страна като внимавате при тяхното обръщане. Щом започнат да стават златисти, значи са готови.
11. Сервирайте нахутените кюфтенца веднага щом ги приготвите. Гарнирайте с ваша любима салата.

Полезни съвети
1. Съхранявайте кюфтенцата в хладилник максимум две седмици след тяхното приготвяне.
ПРИЯТЕН АПЕТИТ! ❤️ 🧡 💛
Какво трябва да знаем за казеина и как се появява непоносимостта към лактозата?
Хранене без казеин и лактоза – що е то и има ли почва в нашето ежедневие?
Кои са най-популярните растителни заместители на кравето мляко и кои са техните полезни свойства?
Как да си приготвите лесно и бързо млека само с растителни продукти и да ви е вкусно?
Кои са хранителните рецепти при наднормено тегло и начините за тяхното приготвяне?
Кои са най-популярните растителни заместители на яйцата и как лесно да си ги приготвим у дома?
Констипация и как успешно да се справим с нея?
Кои са хранителните рецепти при проблеми с дебелото черво?
Ароматерапия и как успешно да я използваме за справяне със стреса?
Кои са 20-те най-здравословни храни на планетата и как максимално да се възползваме от тях за оптимален резултат?
Кои са 10-те най-лечебни билки и подправки и как ефективно да ги прилагаме в кухнята?
Кои са 7-те най-популярни мита за храните и как ги правим на пух и прах?
Как най-удачно да комбинираме съставките в балансирано ежедневно меню?
🎁 Отговорите на тези въпроси, както и пълната информация по темата можете да видите в БОНУСИТЕ-ПОДАРЪК към моята книга „50 вкусни и здравословни рецепти без глутен, без захар, без яйца и млечни продукти“ 👇