как да си приготвим царска туршия

Щом настъпи есенното време, започваме трескаво да приготвяме консервирани зеленчуци по различни рецепти, които са ни казали нашите баби, майки, лели, приятелки…Купуваме карфиол, моркови, камби, целина, зелени домати и запретваме ръкави, защото знаем, че след около един месец ще имаме задължителната салата за зимата, която е и идеално мезе за ракия 🙂.

пълен буркан с царска туршия

Освен че е много вкусна, суровата туршия съдържа много витамини, минерали и антиоксиданти. Високото съдържание на фибри във зеленчуците, подобрява метаболизма. С консумацията на туршии получаваме витамин А, витамон С и витамин К. В това видео ще ви покажа как бързо и лесно да си приготвим вкусна туршия за зимата (царска туршия), която е много любима на всички у дома. Приготвяме си я всяка година по това време и ни се получава перфектно. Нямаме търпение да ферментира 🙂. А ако искате да задълбочите своите знания в приготвянето на домашна здравословна храна без глутен и без захар, имам бърз и лесен начин, по който да го направите още този месец – вижте КАК)! 

Тази туршия е:

Съставки за приготвяне на най-вкусната царска туршия

5 глави карфиол

4 средно големи зелки

900 грама моркови

2300 грама камби

4500 грама зелени домати

1 връзка целина

1 връзка копър

3-4 листенца дафинов лист (за всеки буркан)

3 с.л. захар (за всеки буркан)

4 с.л. сол (за всеки буркан)

20 с.л. винен оцет (за всеки буркан)

няколко зърна черен пипер

3-4 скилидки чесън, разрязани наполовина (за всеки буркан)

няколко буркана пълни с туршия

Начин на приготвяне

1. Подготвяме заленчуците: отстраняваме външните наранени листа и кочана на зелките; обелваме и измиваме морковите; отстраняваме дръжките, семките и наранените части на камбиите и на зелените домати; карфиола разделяме на розички.

2. Нарязваме морковите, камбиите, зелките и по-едрите зелени домати на парчета.

нарязваме морковите на парчета

3. Разпределяме зеленчуците в бурканите, като плътно ги нареждаме в тях (с лек натиск)

разпределяме зеленчуците за туршията в бурканите

4. Най-отгоре в бурканите слагаме няколко зрънца черен пипер, дафинов лист, стрък копър, стрък целина, чесън, сол и захар.

бурканите със сурова туршия малко преди да ги затворим

5. Във всеки буркан се наливат по 20 с.л. оцет.

6. Затворете бурканите и ги обърнете. Съхранявайте ги на хладно място.

Гледайте видеото по-долу:

Полезни съвети в приготвянето на рецептата

1. Обикновено около 1 месец след слагането на туршията тя е готова за консумация, но можете и да не чакате цял месец. Пресичането на туршията може да се извърши с помощта на сенапено семе или листа от вишна.

Познаваш ли някой, който също би имал нужда да се запознае с тази рецепта? Моля, сподели този пост и в твоите социални мрежи чрез бутоните отдолу. Ще ти бъда безкрайно благодарна!

Присъединете се към нашите приятели:

Facebook група: https://bit.ly/32fpDXz

Facebook страница: https://bit.ly/3mXb3eB

Youtube канал: https://bit.ly/3s9deiK

Instagram: https://bit.ly/3q3Wmau

Подкаст: https://bit.ly/3q8loVO

Анета

Здравей и добре дошъл! Аз съм Анета Бонева и съм страстен почитател на храната само с растителни продукти. За мен ястие, приготвено с природни източници е не само здравословно, но и много вкусно! Помагам на хора, които искат да се научат да си приготвят полезна за тях храна или пък вече го правят, но желаят да станат още по-добри. Автор съм на книги с рецепти на растителна основа, които приготвям за мен и моето семейство. Също така споделям достоверна информация за храните и тяхната история. Приятно четене и готвене!
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Показване на всички коментари