Ставаме сутрин и си приготвяме любимата зърнена закуска. Убедени сме, че тя ще ни зареди с необходимите ни сила и енергия, с които да посрещнем деня. Познато ви е, нали? Хрупкавата гранола със своето съдържание на фибри, здравословни мазнини, протеини, витамини и минерали е отлична храна точно за такава закуска. Гранолата има великолепен вкус както от леко препечените й съставки, така и от добавеният карамелен сос. Тя също така чудесно се съчетава с порция любими плодове, мляко или пресно изцеден цитросов сок. Съдържащи се в нея овесени ядки, сушени плодове, семена и естествени подсладители я правят любима храна и ние с удоволствие си я приготвяме.
Известно е, че честата консумация на гранола може да помогне за понижаване на холестерола и предотвратяване на някои хронични заболявания, в това число сърдечно-съдови заболявания и рак.
Съставки за хрупкавата гранола
• овесени ядки (без глутен) – 250 грама
• тиквени семки – 50 грама
• годжи-бери – 50 грама
• кокосови люспи – 50 грама
• сурови бадеми, счукани на дребно – 60 грама
• карамелен сос – 4-5 с.л.
• чиа семена, предварително смлени – 50 грама
• канела – 1 ч.л.
Ако нямате под ръка точно тези ядки и семена, които са в рецептата, а разполагате с други, не се колебайте да ги използвате. Гранолата става великолепна и със сушени червени (или сини) боровинки, орехи или ситно смляни лешници.
Знаете ли, че…
Чудили ли сте се някога кой е измислил тази чудесна храна и откъде тръгват нейните корени? Нека проявим въображение и мислено се пренесем назад в историята в първата половина на XIX век. На сцената излиза Силвестър Грахам (1794-1851), американски презвитериански свещеник, който проповядвал умереност в храненето и принципи за добро здраве. Той бил силен защитник на вегетарианството и съветвал хората да избягват алкохол, кофеин, месо, тютюн и бял хляб. Силно вярвал, че затлъстяването води до нарушаване на храносмилането, а то от своя страна – към различни болести. Г-н Грахам обвинявал градските хлебари за хляба от бяло брашно, който правели и препоръчвал на хората да ядат домашно приготвен хляб от пълнозърнесто пшенично брашно. Той създава диетичните крекери „Грахам“, от които се предполага, че тръгва историята за създаването на гранолата.
Джеймс Калеб Джаксън (28.03.1811 г. – 11.07.1895 г.), здравен реформатор, който вярвал, че източникът на всички болести е нездравословното хранене, през 1863г. започнал да експериментирва със студени зърнени храни. Той приготвял зърнена закуска, която нарекъл „гранола“ в своя санаториум в Ню Йорк и я предлагал на клиенти, дошли на хидротерапия и лечение. Основната съставка на гранолата била брашно от грахам, което Джаксън изпичал.
Тази гранола е:
много ароматна
хрупкава
перфектно сладка
любима
богата на хранителни вещества
бърза за приготвяне
откровено вкусна
Вкусни и здравословни авторски рецепти от природата
Те са изключително лесни, приготвят се много бързо и са направени изцяло с растителни продукти. В тях няма глутен, захар и млечни продукти.
Начин на приготвяне
1). Включете фурната на 150 градуса.
2). В голяма купа смесете овесените ядки, тиквените семки, годжи-бери, суровите счукани бадеми, смлените чиа семена и канелата.
3). Добавете предварително приготвения карамелен сос и разбъркайте.
4). Покрийте плитка тава с хартия за печене и изсипете в нея получената смес.
5). Печете около 40 минути. Овесените ядки ще придобият приятен златист цвят, а ароматът на гранола ще се разнесе из цялата кухня. Разбърквайте сместа периодично, за да бъде тя ронлива и да запази своята хрупкавост.
6). Извадете тавата от фурната и оставете гранолата напълно да се охлади. Добавете кокосовите люспи и разбъркайте.
Полезни съвети
1. Ако предпочитате по-сладка гранола, добавете малко кленов сироп или агаве.
2. Гранолата има великолепен вкус както от леко препечените й съставки, така и от добавеният карамелен сос. Тя също така чудесно се съчетава с порция любими плодове, чаша ядково мляко или портокалов сок.
3. Съхранявайте гранолата в херметически затворен съд на стайна температура.
Какво трябва да знаем за казеина и как се появява непоносимостта към лактозата?
Хранене без казеин и лактоза – що е то и има ли почва в нашето ежедневие?
Кои са най-популярните растителни заместители на кравето мляко и кои са техните полезни свойства?
Как да си приготвите лесно и бързо млека само с растителни продукти и да ви е вкусно?
Кои са хранителните рецепти при наднормено тегло и начините за тяхното приготвяне?
Кои са най-популярните растителни заместители на яйцата и как лесно да си ги приготвим у дома?
Констипация и как успешно да се справим с нея?
Кои са хранителните рецепти при проблеми с дебелото черво?
Ароматерапия и как успешно да я използваме за справяне със стреса?
Кои са 20-те най-здравословни храни на планетата и как максимално да се възползваме от тях за оптимален резултат?
Кои са 10-те най-лечебни билки и подправки и как ефективно да ги прилагаме в кухнята?
Кои са 7-те най-популярни мита за храните и как ги правим на пух и прах?
Как най-удачно да комбинираме съставките в балансирано ежедневно меню?
🎁 Отговорите на тези въпроси, както и пълната информация по темата можете да видите в БОНУСИТЕ-ПОДАРЪК към моята книга „50 вкусни и здравословни рецепти без глутен, без захар, без яйца и млечни продукти“ 👇