В рецептата за есенни зеленчуци на фурна с карамелизиран лук използвам вкусните тиквички, патладжани, лук и чесън. За допълнителен аромат добавям белени домати и микс от любими подправки: ронена чубрица, суха мащерка (ако имате пресна, използвайте нея), сол, черен пипер и няколко стръка копър (по желание можете да го замените с магданоз).
Патладжанът, наричан още син домат (Solanum melongena) е важна хранителна култура, отглеждана в южна и източна Азия от предисторически времена, но пристига на Запад едва около 1500 г. Многото му арабски и североафрикански имена, както и липсата на древногръцко или латинско име показват, че е пренесен в Средиземноморието от арабите в ранното Средновековие. Патладжанът е е близък роднина на домата и картофа. Той се използва в кухните от Япония до Испания. Често се сервира сготвен във френския рататуй, левантинската мусака, в тюрлю гювеч и много южноазиатски ястия. Печеният патладжан е ароматен и деликатен. За да запази формата си в рецептата, печете докато видите, че кожата започва да се набръчква. Тя е годна за ядене, но ако предпочитате, можете да я обелите.
Карамелизираният лук е много вкусен и е прекрасна добавка към зеленчукови ястия, спагети, пици, дори върху препечени филийки :-). Можете да си го приготвите предварително в по-големи количества и да го съхранявате в хладилник няколко дни, а когато решите да го използвате, да ви е под ръка. В приготвянето на днешната рецепта добавих към карамелизирания лук ситно нарязани скилидки чесън. Така постигнах по-богат и пикантен вкус.
Тези зеленчуци на фурна са идеална гарнитура за барбекю и за вкусни вечери с близки и приятели. Сигурна съм, че ще ви станат любими и честичко ще си ги приготвяте 🙂
Изключително вкусни авторски рецепти, които се приготвят много бързо и са изцяло с растителни продукти. Създадени са с много любов и отношение към човека!
1. Нарежете на кръгчета изчистените от дръжките и измити патладжани. Посолете ги леко от двете страни и ги оставете в гевгир да се изцедят от излишната вода и горчилка.
2. През това време нарежете тиквичките на кръгчета, леко ги посолете и ги наредете в тава, покрита с хартия за печене. Полейте ги с тънка струйка зехтин и ги сложете да се пекат за около 1 час и 20 минути в предварително загрята на 200 градуса фурна (или докато започнат леко да покафеняват).
3. Загрейте в тиган (на средна температура) 2-3 с.л. зехтин. Обелете лука и го нарежете на тънки резени. Сложете го в загретия зехтин и разбърквайте от време на време докато се карамелизира. Имайте търпение. Карамелизирането на лука отнема време (около 10-15 минути), но пък е много лесно за изпълнение. Когато лука започне да омеква и си промени цвета, добавете нарязаните на ситно скилидки чесън и след 5 мин. отдръпнете тигана от котлона.
4. Когато тиквичките станат готови, извадете ги от фурната и ги прехвърлете в купа. В същата тава подредете кръгчетата патладжани, изплакнати под течаща вода и хубаво подсушени. След като наредите патладжаните в тавата, леко ги посолете отгоре и полейте с тънка струйка зехтин. Печете около 1 час (или до изпичането до златистокафяво).
5. Когато патладжаните станат готови, ги добавете към тиквичките. Добавете и карамелизирания лук с чесъна и разбъркайте.
6. В тенджера на котлона сложете да закъкрят доматите. Добавете чубрицата, мащерката, солта и черния пипер. След 10 мин. добавете зеленчуковата смес от т.5. Рабъркайте и оставете ястието да се готви още 15 минути.
7.Сервирайте като поръсите готовите запечени зеленчуци със ситно нарязан пресен копър и веган пармезан.
Полезни съвети
1. Въпреки че в приготвянето на това ястие аз не обелих предварително тиквичките и патладжаните, вие, разбира се, можете да го направите. Или пък след изпичането на патладжаните във фурната, можете да обелите тези, които имат по-твърда коричка, а останалите да си ги оставите както са.
2. Когато избирате патладжани, търсете такива, които имат гладка кожа, без меки петна. Патладжаните трябва да са твърди и тежки, като малките и средни патладжани са по-малко вероятно да бъдат горчиви.
3. Когато избирате тиквички за вашата трапеза, търсете с гладка форма, с твърда кора и без петна.
4. Съхранявайте в хладилник максимум до 4-5 дни.
Подобрете своето здраве като си приготвите много бързо и лесно вкусни рецепти само с растителни продукти. Рецептите са създадени с много любов и отношение към човека!
Здравей и добре дошъл!
Аз съм Анета Бонева и съм страстен почитател на храната само с растителни продукти. За мен ястие, приготвено с природни източници е не само здравословно, но и много вкусно! Помагам на хора, които искат да се научат да си приготвят полезна за тях храна или пък вече го правят, но желаят да станат още по-добри.
Автор съм на книги с рецепти на растителна основа, които приготвям за мен и моето семейство. Също така споделям достоверна информация за храните и тяхната история.
Приятно четене и готвене!
ВКУСНИ И ЗДРАВОСЛОВНИ РЕЦЕПТИ БЕЗ ГЛУТЕН, БЕЗ БЯЛА ЗАХАР, ЯЙЦА И МЛЕЧНИ
КНИГА, създадена с много Любов и Отношение към Човека